עזרה בתשבץ

פתרון תשבצים היא פעילות מהנה ומאתגרת, שיכולה לשפר את היכולות הקוגניטיביות, להרחיב את הידע ולהעניק לנו תחושת הישג. עם זאת, לפעמים אנו נתקלים בתשבצים שאינם פשוטים לפתרון, או שאנו לא יודעים את התשובות לחלק מההגדרות. במקרים אלו, ישנם מספר כלים שיכולים לעזור לנו לפתור את התשבץ.

כלים העומדים לרשות פותר התשבצים

אחד הכלים החשובים ביותר לפותר תשבצים הוא מילון. המילון יכול לעזור לנו למצוא את התשובות להגדרות שאנו לא מכירים. חשוב להשתמש במילון מקיף, המכיל מילים מכל התחומים.
כלי נוסף שיכול לעזור לנו לפתור תשבצים הוא אתר פתרון תשבצים. אתרים אלו מכילים מגוון של הגדרות ופתרון לתשבצים מכל הסוגים. חשוב לבחור אתר אמין, המכיל הגדרות מדויקות, שיש בו מספר רב יותר של פתרונות אפשריים.

בנוסף, ישנם מספר טיפים כלליים שיכולים לעזור לנו לפתור תשבצים:

 • התחילו מהשורות והעמודות הקלות ביותר.

 • נסו להבין את הקשר בין ההגדרות. לפעמים, הגדרות הקשורות זו לזו יכולות לעזור לנו למצוא את התשובות.

 • אל תתביישו לבקש עזרה. אם אתם תקועים, אתם יכולים לבקש עזרה מחבר, בן משפחה או פותר תשבצים מנוסה.

איך מצליחים לפתור תשבץ כאשר לא יודעים מספר ערכים והגדרות

אם אתם עדיין לא יודעים את התשובות לחלק מההגדרות בתשבץ, ישנן מספר דרכים נוספות שיכולים לעזור לכם לפתור אותו.

 • נסו למצוא ערכים חוזרים. לפעמים, ערכים מסוימים מופיעים בתשבץ מספר פעמים. אם אתה מוצא ערך חוזר, אתה יכול להשתמש בו כדי למצוא את ההגדרות האחרות. מקרה די נדיר, אבל עדיין קיים.

 • נסו להריץ בראש את אותיות האלף בית. לא פעם כשחסרה אות אחת או שתיים, סריקה מהירה של האותיות תוביל לפתרון המיוחל. ברגע שהמילה החסרה “תקפוץ” לכם בראש, ישר תבינו שהצלחתם !

 • נסו ללמוד הגדרות שכיחות בתשחצים, מילים שחוזרות בהרבה תשחצים, לרוב בנות שתי מילים, כמו: מיניסטר – שר, נהר באפריקה – ול, מפתן – סף, יופי – חן ועוד…

למה זה חשוב לפתור תשבצים?

פתרון תשבצים יכול להועיל לנו במספר דרכים:

 • שיפור היכולות הקוגניטיביות

  פתרון תשבצים יכול לעזור לנו לשפר את היכולת שלנו לפתור בעיות. לדוגמה, אם אנו נתקלים בהגדרה כמו “הדרך הטובה ביותר לעשות משהו” (התשובה היא “אסטרטגיה”), עלינו לחשוב על מספר דרכים אפשריות לעשות משהו, ולבחור את הדרך הטובה ביותר.

  בנוסף, פתרון תשבצים יכול לעזור לנו לשפר את היכולת שלנו לקבל החלטות. לדוגמה, אם אנו נתקלים בהגדרה כמו “הדבר הטוב ביותר לעשות” (התשובה היא “הבחירה הנכונה”), עלינו לשקול את כל האפשרויות הקיימות, ולבחור את האפשרות הטובה ביותר עבורנו.

  הרחבת הידע

  לדוגמה, אם אנו נתקלים בהגדרה כמו “מנהיג ציוני אמריקאי” (התשובה היא “לואי ברנדייס”), אנו לומדים מילה חדשה ויכולים להמשיך לקרוא אודות אישיות זו, ללמוד עליו שהוא היהודי הראשון שכיהן כשופט בבית המשפט העליון של ארצות הברית! שהוא היה ציוני נלהב!

  לדוגמה, אם אנו נתקלים בהגדרה כמו “עיר הבירה של איי בהאמה” (התשובה היא “נסאו”), אנו לומדים משהו חדש על ערי העולם. לא בטוח שלולא פתרון התשחץ היינו יודעים זאת. ומי יודע, אולי זה “יפתח את הראש” כרעיון לחופשה הבאה בקיץ..

  פתרון תשבצים יכול גם לעזור לנו להרחיב את הידע שלנו על תחומים ספציפיים. לדוגמה, אם אנו פותרים תשבץ בנושא היסטוריה, אנו יכולים ללמוד על אירועים היסטוריים, אנשים היסטוריים או מקומות היסטוריים.

  העשרת השפה ואוצר המילים

  פתרון תשבצים יכול גם לעזור לנו להבין מילים מורכבות יותר. לדוגמה, אם אנו נתקלים בהגדרה כמו “ג’ינגל (בעברית)” (התשובה היא “זמריר”), מכאן אנו יכולים ללמוד על המשמעות של המילה “זמריר” ולהרחיב את אוצר המילים.

  דוגמא נוספת, פתרון תשבצים יכול לעזור לנו להשתמש במילים חדשות במשפטים. לדוגמה, אם אנו נתקלים בהגדרה “לא כל שכן”,(התשובה היא “על אחת כמה וכמה”), אנו יכולים להשתמש בביטוי זה  שמשמעותו: דבר מסוים הוא נכון או חשוב לא רק במקרה מסוים, אלא גם במקרים מורכבים יותר, לדוגמא: ציפיתי שהילדים ישמרו על השקט במסיבת הסיום, על אחת כמה וכמה גם מהמבוגרים

אי אפשר ללמוד דברים חדשים דרך תשבצים?

ישנם אנשים שטוענים שאי אפשר ללמוד דברים חדשים דרך תשבצים. הם טוענים שההגדרות בתשבצים הן לרוב קצרות ולא מספקות מספיק מידע כדי ללמוד משהו חדש. עם זאת, מחקרים שנערכו בנושא זה מצאו שההגדרות בתשבצים יכולות לעזור לנו ללמוד דברים חדשים. המחקרים האלו מצאו שההגדרות בתשבצים יכולות לעזור לנו לזכור מידע חדש, להבין מושגים חדשים ולרכוש ידע חדש.

איך להעשיר את השפה ואוצר המילים כתוצאה מפתרון תשבצים

פתרון תשבצים יכול לעזור לנו להעשיר את השפה ואוצר המילים שלנו בדרכים הבאות:

 • הכרות עם מילים חדשות: פתרון תשבצים יכול לחשוף אותנו למילים חדשות, שאיננו מכירים. כאשר אנו נתקלים במילה חדשה בתשבץ, אנו יכולים ללמוד עליה מההגדרה שלה.

 • הבנה של מילים מורכבות: פתרון תשבצים יכול לעזור לנו להבין מילים מורכבות יותר. לפעמים, ההגדרות בתשבצים נותנות לנו רמזים על המשמעות של מילה מורכבת.

 • שימוש במילים חדשות: כאשר אנו לומדים מילה חדשה, חשוב להשתמש בה במשפטים. פתרון תשבצים יכול לעזור לנו להשתמש במילים חדשות במשפטים, מכיוון שאנו צריכים למצוא להם מקום בתשבץ.

השפעה של פתרון תשבצים על הבריאות הנפשית

מחקרים שנערכו בנושא זה מצאו שפתרון תשבצים יכול להשפיע לטובה על הבריאות הנפשית שלנו. המחקרים האלו מצאו שפתרון תשבצים יכול לעזור לנו להפחית מתח, לחץ ודיכאון. ישנן מספר סיבות לכך שפתרון תשבצים יכול להשפיע לטובה על הבריאות הנפשית שלנו. ראשית, פתרון תשבצים הוא פעילות מאתגרת, שדורשת מאיתנו להפעיל את המוח שלנו. זה יכול לעזור לנו להרגיש יותר ערניים ורעננים. שנית, פתרון תשבצים הוא פעילות מהנה, שיכולה לעזור לנו להירגע ולשכוח מהדאגות שלנו. שלישית, פתרון תשבצים הוא פעילות חברתית, שיכולה לעזור לנו ליצור קשרים חברתיים חדשים או לחזק קשרים קיימים.

פתרון תשבצים כפעילות חברתית

פתרון תשבצים יכול להיות פעילות חברתית מהנה. ניתן לפתור תשבצים עם חברים, בני משפחה או מכרים משותפים. פתרון תשבצים יחד יכול לעזור לנו ליצור קשרים חברתיים חדשים או לחזק קשרים קיימים.

כאשר אנו פותרים תשבצים יחד, אנו יכולים לעזור אחד לשני לפתור את ההגדרות הקשות. זה יכול לעזור לנו להרגיש תחושת סיפוק ושיתוף פעולה. בנוסף, פתרון תשבצים יחד יכול להיות דרך מהנה להעביר את הזמן וליהנות מהחברה של האחרים.

פתרון תשבצים כדרך להירגע ולהפחית מתח

פתרון תשבצים יכול להיות דרך מהנה להירגע ולהפחית מתח. כאשר אנו פותרים תשבצים, אנו צריכים להתמקד בהגדרות ובמחשבה. זה יכול לעזור לנו להירגע ולשכוח מהדאגות שלנו. מחקרים שנערכו בנושא זה מצאו שפתרון תשבצים יכול לעזור לנו להפחית את רמות הלחץ והחרדה שלנו. המחקרים האלו מצאו שפתרון תשבצים יכול לעזור לנו להרגיש יותר רגועים ומפוכחים.

לסיכום

פתרון תשבצים הוא פעילות מהנה ומועילה שיכולה להועיל לנו במגוון תחומים. פתרון תשבצים יכול לשפר את היכולות הקוגניטיביות שלנו, להרחיב את הידע שלנו, להעשיר את השפה ואוצר המילים שלנו ולשפר את הבריאות הנפשית שלנו. היעזרו בטיפים הבאים:

טיפים לפתירת תשבצים

להלן כמה טיפים שיכולים לעזור לכם לפתור תשבצים:

התחילו מהשורות והעמודות הקלות ביותר.
נסו להבין את ההקשר בין ההגדרות.
אל תתביישו לבקש עזרה בתשבץ!
השתמשו במילון כדי להבין את ההגדרות
קראו ספרים וכתבות כדי להעשיר את אוצר המילים שלכם

פתרון תשבצים יכול להיות פעילות מהנה ומאתגרת שיכולה לה